twitter
rss

SELAMAT DATANG KE BLOG SAYA


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( KONSTRUKTIVISME)

Tarikh/ Hari     :  17.4.2013                                          Masa  :  11.50 pagi – 12.20 tengahari                                                Kelas               :  Tahun 5 Bijak                                  Bil. Pelajar :  19 orang                                                                         M/ Pel               :  Bahasa Melayu                                                                      
Tajuk                :  Kesihatan Asas Kesejahteraan      
Objektif :  Pada akhir pelajaran, murid dapat :
i.              Membaca dan mengecam sekurang-kurangnya 5 daripada 6 simpulan bahasa yang terdapat daripada petikan dengan betul.
ii.             Memadan dan meletakkan 4 daripada 5  simpulan bahasa yang sesuai dalam ayat yang diberi dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah didedahkan tentang simpulan bahasa secara
                                          tidak langsung dalam pelajaran kefahaman yang lalu.
 Konsep : Mengecam simpulan bahasa yang terdapat dalam petikan.
Bahan : 1.  Bahan maajud (bola sepak)                    
              2.  Lembaran teks bacaan (Menuju kejayaan)                                
              3.  Lembaran kerja (Latihan bertulis)
              4.  Kad-kad perkataan
              5.  Kertas Majong (Teks Menuju Kejayaan)
Nilai :  Berusaha, kesihatan fizikal dan mental
Kemahiran :
3.1 Aras 1 (i) Mengelas maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
            6.3 Aras 1 (i) Membaca dan mengecam maklumat  daripada pelbagai bahan
                                  bacaan.

Frasa/Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Orientasi
( 2 minit )

Bahan maaujud
(bola sepak )

1.Guru menunjukkan apa yang dipegang.

2. Guru bertanya murid tentang simpulan bahasa yang berkaitan dengan bola.
3. Guru menjelaskan maksud simpulan bahasa kaki bangku.

1.Murid menyebut apa yang guru pegang.
2. Murid menjawab
- bola tampar
- kaki bangku


3. Murid mendengar penjelasan guru.









Mencungkil Idea
 (8 minit)

Petikan teks
’Menuju Kejayaan’


1.Guru menyuruh murid membaca teks secara senyap dan mengariskan simpulan bahasa yang ditemui.
2.Guru menyuruh beberapa orang murid membaca teks secara kuat.
3. Guru berbincang tentang teks yang dibaca.

4. Guru meminta murid menyebutkan simpulan bahasa yang ditemui daripada teks.

1.Murid membaca teks secara senyap sambil mengarisi simpulan bahasa yang ditemui.

2. Murid membaca teks.


3. Murid mendengar dan memberi reaksi terhadap penjelasan guru.
4. Murid menyebut simpulan bahasa yang ditemui.









Menstruktur Semula Idea
(8 minit)

Menuju kejayaan

1.Guru menyuruh murid membaca kad perkataan mengenai simpulan bahas yang ditemui.

2.Guru bersoaljawab dan menjelaskan
maksud setiap simpulan bahasa yang ditemui.

1.Murid membaca kad perkataan.




2.Murid mendengar dan memberi respon terhadap simpulan bahasa yang dibincangkan.

Teks ms. 58










Aplikasi Idea
(8 minit)

Memadankan simpulan bahasa dengan ayat.

1.Guru menyuruh murid membaca ayat-ayat  yang ditampal di papan putih.
2. Guru menyuruh murid membaca kad-kad perkataan simpulan bahasa yang diberi.


3.Guru menyuruh murid memadankan simpulan bahasa dengan ayat yang diberi.
4. Guru menyuruh murid membaca ayat-ayat yang telah dilengkapkan dengan simpulan bahasa


1.Murid membaca ayat-ayat yang ditampal di papan putih.

2. Murid membaca kad-kad  perkataan
simpulan bahasa.


3. Murid memadankan simpulan bahasa dengan ayat yang diberi.
4. Murid membaca ayat-ayat yang telah dilengkapi dengan simpulan bahasa.















Refleksi/Penutup
(3 minit)

Menguji kefahaman dengan latihan bertulis

1.Guru menyuruh murid menjawab latihan bertulis mengikut kumpulan.

1.Murid menjawab soalan bertulis mengikut kumpulan.










0 comments:

Post a Comment